Vyzkoušejte průvodce
ubytováním a ověřenými hotely v Mariánských Lázních,a rezervujte si svou vysněnou
lázeňskou dovolenou.

 

 

 

Pár poválečných vzpomínek
doktora Jiráska

 • JUDr. Ladislav JIRÁSEK býval advokátem v Advokátní poradně v Mariánských Lázních a původně bydlíval v zaniklé stáčírně v Dolním Kramolíně. Pamatoval velmi na časy po válce. Místní elektrárna pana HANIKY zásobovala elektřinou ještě v letech 1945-46 obce Michalovy Hory, Boněnov, Výškovice a Výškov. Elektrárna měla novou Kaplanovu turbínu.
   
 • V Tabákovém  mlýně (Tabakmühle) v Buchtálu  bydlel pan BŘÍZA, mlel se tam tabák; mlýn byl k tomu vybaven. V sousedním mlýně (Schartelmühle) bydlel pan zvěrolékař. Na cestě od elektrárničky  do Michalových Hor bývala pěkná hájovna. Jezdili tam svazáci z SČM na rekreaci; byli tam kluci, svítili si lampou a převrhli ji. Vznikl požár a celá hájenka shořela. Kolem dokola bývala hornická díla Michalovy Hory a Výškovice, která se za války obnovila, ale hornictví bylo i na Pístovsku a u Holubíná.
   
 • Koncem války šel pochod smrti žen přes Boněnov a na hřbitově byla pochována jedna Jugoslávka.. Psal o tom do PRAVDY také Vojtěch Neustupný. (Pozn. Jak uvádí Válkova kronika, k .této tragédii byl později postaven památník v blízkosti Michalových Hor. Byla domněnka, že tu zahynuly dvě ženy.)
   
 • JUDr. Ladislav Jirásek psal na krajské orgány do Karlových Varů, že sochy u Svatého Vojtěcha jsou v hrozném stavu a kritizoval tento stav. Tyto sochy kolem kostela strhoval jeden traktorista (údajně měl být za to i odsouzen). Sochy byly pak z Jiráskovy iniciativy přepraveny do kláštera.
   
 • Dole pod Martinovem byl v mlýně Rainmühle v pamětní knize zdejších hostů podepsán také anglický král Eduard VII. Doktor   Jirásek tam jednou byl s autem s polskou umělkyní Adou Sari, která se také zapsala do pamětní knihy.  
   
 • V tehdy stojících zachovalých Výškovicích se po druhé válce filmoval známý film "VES V POHRANIĆÍ". O tom by vyprávěl pamětník Alois Svoboda z   Mariánských Lázní. Měl chalupu a včelíny v  Michalových Horách. Filmovalo se také v Mrázově u zdejšího mlýna několik scén.
   

Pramen:
"Ze vzpomínek JUDr.Ladislava Jiráska" - HAMELIKA Mariánské Lázně č. 9/1997 z 26.10.1997