Vyzkoušejte průvodce
ubytováním a ověřenými hotely v Mariánských Lázních,a rezervujte si svou vysněnou
lázeňskou dovolenou.

 

 

 

Mariánské Lázně na poštovních známkách

Už v roce 1928 požádal Ústřední svaz československých lázní o vydání propagačních známek k desátému výročí vzniku ČSR. Zde měly být i Mariánské Lázně. K vydání však nedošlo a za první republiky vyšla pouze známka s PODĚBRADY 4 Kč v sérii krajiny v roce 1936-1937.

Dne 2.dubna 1951 vyšly čtyři známky s náměty československých lázní pro leteckou poštu: Karlovy Vary (zelená 6 Kčs), Piešťany (fialová 10 Kčs), Mariánské Lázně (modrá 15 Kč),  Sliač (šedohnědá 20 Kčs). Naše známka zobrazuje mariánskolázeňskou kolonádu s dvojicí hostů ve středu, s vrchem Špičák na horizontě a v oblacích letící osobní letadlo.

Po druhé vyšla série čtyř příležitostných známek s náměty lázní k propagaci československých lázní v zahraničí. Vyšla 17.března 1956. Byly tu Karlovy Vary (olivová 30 hal.), Mariánské Lázně (vínově hnědá 45 hal.), Piešťany (fialově hnědá 75 hal.) a Vyšné Ružbachy (fialově modrá 1,20 Kčs). Mariánskolázeňská známka měla průhled sloupovým Křížového pramene na Nehrovu bustu a kupoli Křížového pramene s výrazným dvojkřížkem na ni; v popředí pak poprsí dívky a chlapce, opírající se levou rukou o nápis "Mariánské Lázně" a dole ještě nápis "Za zdravím do čs.lázní"dvou hostů.

Po třetí a dosud naposledy vyšla série příležitostných známek k propagaci našich lázní 25.června 1958. Tehdy vyšlo šest známek: Karlovy Vary (vínová 30 hal.), Poděbrady (červenohnědá 40 hal.), tehdy nejčastěji užívaná známka barvy šedě zelené v hodnotě 60 haléřů byla věnována Mariánským Lázním. Dále tu byly Luhačovice (černohnědá 80 hal.), Štrbské Pleso (ultramarinová 1,20 Kčs), Trenčianské Teplice (fialová 1,60 Kčs).

Naše mariánskolázeňská známka zobrazuje kolonádu Karolinina pramene na konci promenády a v pozadí zalesněný vrch Hameliku s oblaky. Mariánské Lázně tehdy slavily 150 let založení, proto na rozdíl od ostatních známek byl vpravo dole nápis "Mariánské Lázně 1808-1958".

Od roku 1958 Mariánské Lázně  na známkách nevyšly. Zato slavní hosté Mariánských Lázní se na poštovních známkách nacházejí na desítkách a snad i na stovce známek. Nejběžnější jsou hlavy států - císařové a prezidenti, kteří pobývali v Mariánských Lázních. Z nejvzácnějších osobností-našich hostů jsou na našich i zahraničních známkách  - Johann Wolfgang von Goethe, Richard Wagner, Anton Bruckner,Friedrich Nietzsche, Henrik Ibsen, Franz Kafka, Maxim Gorkij, Johann Strauss, Paul Lincke, z českých Jaroslav Seifert, Vítězslav Nezval, Božena Němcová, Antonín Dvořák, Jan Neruda, Pavel Šafařík, František Škroup, Josef Dobrovský a další.