Vyzkoušejte průvodce
ubytováním a ověřenými hotely v Mariánských Lázních,a rezervujte si svou vysněnou
lázeňskou dovolenou.

 

 

 

Antonín Josef Čermák (1873-1933), starosta Chicaga – ML 1931

Chicagský starosta ČERMÁK byl počátkem třicátých let 20.století hostem v Mariánských Lázních. Pobíral koupele v Nových lázních. Ředitele Nových lázní jednou překvapil, když si ho nechal zavolat k vaně, otázkou: "Kde je psací stroj?" - Museli mu ihned donést do koupelny z kanceláře Underwoodku. ČERMÁK z vany pak diktoval svým dvěma tajemníkům dopisy. Přitom zároveň probíhal, zcela ojedinělý interview s novinářem ...

Antonín Josef ČERMÁK se narodil 9. května 1873 na Kladně a jeho otec, zdejší horník, se rozhodl v roce 1874 odstěhovat se s rodinou do Ameriky. Bydleli v USA, v Braidwood ve státě Illinois, což bylo úspěšné město. Otec tu našel práci jako horník poblíž Jolietu. Mladý Čermák chodil jen tři roky do školy a pak pracoval v uhelných slojích na velmi špinavé a namáhavé práci. Pracovní doba byla celodenní a výdělek za den byl 1,50 dolaru.

Později přišel mladý Čermák do Chicaga a pracoval jako brzdař na železnici. V roce 1892 založil vlastní podnik pro rozvážení všeho možného v Chicagu. Zprvu tahal vozíky, pak byl jako kočí, přijal první spolupracovníky. Vozil na vozících uhlí, dříví, kamení a všechno možné. V Chicagu si vysloužil přezdívku “Pushcart Tony“(Tahač vozíků Tony). Čermák se stal okresním pracovníkem demokratické strany, organizoval sdružení společností pro lokální samosprávy a v roce 1915 se stal zákonným vydavatelem současných pravidel.

Antonín ČERMÁK byl zakladatelem a zároveň presidentem českého podpůrného spolku, který vznikl jako následek ztroskotání na Východě. Výbor shromažďoval poplatky pro pozůstalé rodiny obětí a většinou jim pomáhal v nouzi. Používal později znalostí zisků v krajině, aby vytvořil jmění tím, že spekuloval v nemovitostech a získal z toho přes sedm milionů dolarů. V roce 1928 financoval Čermák neúspěšnou kampaň jako demokratický příslušník na kandidaturu do senátu za stát Illinois.

Ale 24.února 1931 vyhrál demokratické primární volby, když porazil Johna De Voneye. Potom 7.dubna 1931 vyhrál volby starostovské a byl zvolen 35. starostou milionového města Chicago. Kandidoval za demokratickou stranu a porazil o 200 000 hlasů dosavadního šéfa úřadu republikána Williama Hale Thompsona. Do úřadu starosty nastoupil 9.dubna 1931. Byl prvním zdejším starostou, který nebyl rodákem v USA.

Čermáka ohrožovala však nevraživost jisté skupiny chicagského podsvětí, neboť Čermák chránil svého spojence obchodního organizátora Rogera Touhy. 19.12.1932 vyslal speciální policejní komando, před nímž šli dva policisté-seržanty Lang a Harry Miller za jistým Nittim. Když vstoupili do bytu Nittiho v budově LaSalle-Wacker na ulici LaSalle, přicházel Nitti a šest mužů jeho osobní stráže. Byli vyzváni, aby zvedli ruce, což muži provedli, a poslední přicházející Nitti nesl papírovou pásku, kterou začal žvýkat. Lang vypovídal, že Nitti vytáhl z kapsy pistoli a střelil ho do levé ruky. Lang nato pětkrát střelil a třemi ranami Nittiho zranil. Údajně tedy došlo k přestřelce a seržant Lang, aby potvrdil sebeobranu, se měl střelit do levé ruky a tvrdit, že Nitti začal střílet první. Nitti se uzdravil ze zranění a nyní měla být provedena rekonstrukce, jak se opravdu střílelo.

Během rekonstrukce v únoru 1933 odcestoval Čermák se svými adjutanty na Floridu do Miami, aby se tu setkal se zvoleným presidentem Franklinem ROOSEVELTEM. 15.února 1933 došlo k nádherné přehlídce, kde se prezidentské auto pomalu posunovalo ulicemi, zatím co nový president ROOSEVELT a starosta ČERMÁK se usmívali a mávali (viz foto!). Konečně auto zastavilo a president, který měl připravenu řeč, se chystal promluvit ze zadního sedadla auta. Vystoupil na sedadlo a v té chvíli vrah jménem Guiseppe ZANGARA se prodral hustým davem a vystřelil pěti ranami na nového presidenta. Kulky ze zbraně zasáhly čtyři osoby a starostu Čermáka. Ten vypadl z auta na ulici a volal: “Zachraňte presidenta, odveďte ho pryč!” Ale president přikázal, aby jeho auto zastavilo a aby okamžitě starostu Čermáka do auta naložili. ROOSEVELT pak odvezl střeleného starostu do nemocnice. Po třech týdnech, dne 6.března 1933, podlehl starosta následkům atentátu. Jeho tělo bylo pak převezeno do Chicaga a zde pohřbeno na českém národním hřbitově.

Uvádí se, že ještě než zemřel, oznámil presidentovi: "Jsem jen rád, že jsem se postavil před vás, pane presidente." Jakékoliv slitování za svůj čin vrah Zangara nikdy ani nenaznačil. Guiseppe ZANGARA byl odsouzen a 21.března 1933 zemřel na elektrickém křesle, pouhých 13 dnů po úmrtí slavného starosty ČERMÁKA. Po smrti Čermáka se pátralo po tom, co bylo motivem Zangarovy střelby, tj. zda nebyl Zangara nasazen, aby zastřelil starostu Čermáka Nikdy se nezjistilo, kdo měl být zastřelen a Zangara patřil k případu Nittiho. Převažovala teorie, že šlo o atentát na presidenta.

Ale byla tu i druhá verse, že cílem střelby byl starosta a že vraždu objednal již uvězněný Al Capone. Rekonstrukce události s Nittim skončila a věc visela na porotě. Před soudem stanul další z policistů, který potvrdil, že Nitti neměl zbraň a seržant Lang že musel být střelen vlastní rukou. Podle soudu měl zaplatit Nittimu 15000 dolarů. V dalších letech bylo nalezeno mrtvé tělo Tedy Newberryho, angažovaného ve sporech mezi Čermákem a jeho protivníky, který měl mít zájem na odstranění Nittiho. Nitti byl ovšem kriminálník a jím zůstal. Skončil jako zločinec, když byl v roce 1943 zastřelen v jakési kauze. Tentokrát důkladně.

Smrtí starosty ztratilo česko-americké Chicago svého hrdinu a ztratilo i hlasy voličů. Na počest Čermáka byla pojmenována 22.ulice jeho jménem. ČERMÁK byl druhým zavražděným chicagským starostou. Leží pohřben na českém národním hřbitově v Chicagu.