Filmy o Mariánských Lázních
V roce 1935 byl natočen krátký dokumentární film o Mariánských Lázních s názvem MĚSTO ŽiVÉ VODY. Hudbu k němu složil Bohuslav Martinů.
Máloco posloužilo propagaci Mariánských Lázní ve světě tak jako francouzsko-italský film režiséra Alaine Resnaise LONI v MARIENBADU. Film, natočený v roce 1961, byl vyznamenán HLAVNÍ CENOU XXII. mezinárodního festivalu v Benátkách! Od té doby po desítky let cizinci, kteří na film vzpomínali, se ptali na zámek, v němž se odehrával děj (ve skutečnosti byl film natáčen v Bavorsku). Film u nás dlouho nikdo neznal - až 17. dubna 1968 měl premiéru pro úzký okruh diváků Filmových klubů. Když se objevil před několika lety několikrát v televizi, byli jsme obsahem zklamáni. Vůbec se netýkal Mariánských Lázní - byl to jen náhodný německý název, který tento psychologický film nesl ...
Zavraždění profesora Theodora Lessinga v Mariánských Lázních v roce 1933 bylo námětem filmu VÝSTŘELY v MARIÁNSKÝCH LÁZNÍCH, vyrobeného v koprodukci ČSSR-NDR. Poradcem filmařům byl pamětník této události, zdejší bývalý kriminální inspektor Jan Šperl.
Podle literární předlohy F. M. Dostojevského by! v roce 1972 v Mariánských Lázních natáčen film HRÁČ. Filmové exteriéry se staly labutí písní litinové kolonády s drobnými krámky, která byla po posledním vyzdobení do někdejší slávy, učiněném pro filmování, demolována (1974).
Po otevření nové moderní expozice Městského muzea v roce 1979 byl uváděn propagační film o Mariánských Lázních, který se promítal v 80. a 90. letech návštěvníkům muzea ve všech možných jazykových mutacích.
Překrásné pohledy na současné Mariánské Lázně natočil amatérský filmový tvůrce Rudolf Tomšů z Tachova. Film byl doprovázen vyznáním Miroslava Horníčka.
Existují různé krátké soukromé filmy z doby první republiky. Ale teprve po roce 1989 jsme mohli několikrát spatřit na německých televizních kanálech krátké ukázky ze soukromých sbírek filmů z předválečných dob z Mariánských Lázní. Mezi nimi byla i ukázka malého kavárenského orchestru mariánskolázeňského kapelníka Doli Daubera. Byla z kavárny Miramonte a přitom byl nezapomenutelný akrobatický kousek s houslemi.
Velký orchestr slavného mariánskolázeňského muzikanta Doli Daubera mohli spatřit televizní diváci již několikrát ve filmech pro pamětníky v české televizi. V jednom filmu s Dauberovým orchestrem zpívá i R.A.Dvorský. Časově jde o filmy z konce první republiky a z doby počátku druhé světové války.
Dnes máme na televizní obrazovce aktuality z Mariánských Lázní běžně 24 hodin denně a dokonce na dvou různých kanálech. O to atraktivnější by byly filmové ukázky z Mariánských Lázní z předválečné doby v mariánskolázeňské televizi.
-rš-