Pamětní kámen V.B.Třebízského

Václava Beneše Třebízského nám dnes připomíná v Mariánských Lázních v nejen TŘEBÍZSKÉHO PAMĚTNÍ KÁMEN v lesním parku u Lesního pramene, ale název domu TŘEBÍZSKÝ, kde spisovatel naposledy pobýval, dále TŘEBÍZSKÉHO ULICE a TŘEBÍZSKÉHO POTOK. Třebízského pamětní kámen tu stojí v lesním parku jako pomníkový soliter, dnes obklopen rhododendrony K němu můžeme po celý rok pokládat květiny. 20. dubna 2004 je tomu 120 let ode dne, kdy zde český spisovatel, ve své době nejoblíbenější a nejčtenější, zemřel. Jeho krátká životní pouť skončila v Mariánských Lázních.

VÁCLAV BENEŠ TŘEBÍZSKÝ (*27.2.1849, +20.6.1884) se v našich lázních léčil dvakrát: poprvé již jako 24letý, podruhé v červnu 1884 ve věku 35 let. Zde zemřel a příčinou byla otevřená tuberkulóza. Jeho tělo bylo nejprve vystaveno ve zdejším kostele, odtud odvezeno vlakem do Prahy a zde se konal celonárodní pohřeb svého "miláčka", jak ho Češi z čisté lásky nazývali. Nad Třebízského hrobem na Vyšehradě byla později postavena velká Bílkova socha "Žal".

V roce 1924, u příležitosti 40.výročí jeho úmrtí byla v Mariánských Lázních odhalena bronzová pamětní deska, zasazená do velkého balvanu u Lesního pramene, s nápisem: "Zde uzdraveni hledal V. Beneš Třebízský 20. VI. 1884. - Věnováno o 40. výročí úmrtí."

Bronzová deska pro svůj ušlechtilý kov (a pro český nápis) nepřečkala dobu německé okupace, kdy byla dána do sběru kovů. Byla však obnovena v roce 1956. Novou desku připravil akad.sochař Vítězslav Eibl. Po válce byl také úmrtní dům Třebízského s původním názvem STADT MOSKAU alias Ville Moscou (později Villa Windirsch), přejmenován na dům "TŘEBÍZSKÝ" (čp.118). Také zde je černá pamětní mramorová deska s nápisem, který oznamuje, že v tomto domě zemřel miláček českého lidu Václav Beneš Třebízský.