Vyzkoušejte průvodce
ubytováním a ověřenými hotely v Mariánských Lázních,a rezervujte si svou vysněnou
lázeňskou dovolenou.

 

 

 

Vladimír Remek
první československý kosmonaut

Vladimír Remek se narodil 26. září 1948 v Českých Budějovicích. Jeho matka byla Češka, otec Slovák, generál vojenského letectva ČSLA. Vladimír vystudoval střední školu v Čáslavi, od roku 1966 studoval na Vyšším leteckém učilišti v Košicích. Zde létal na cvičných letounech L-29 Delfín. Po ukončení studia v roce 1970 nastoupil k leteckému útvaru v Českých Budějovicích.

V roce 1972 byl vybrán ke studiu na Vojenské letecké akademii Jurije Alexejeviče Gagarina v Moskvě. Poté se v roce 1976 vrátil nakrátko k leteckému útvaru do Českých Budějovic.

Na podzim 1976 prošel spolu s O.Pelčákem, M.Vondrouškem a L.Klímou výběrem kandidátů kosmického letu. Od prosince 1976 ve Středisku přípravy kosmonautů v Hvězdném městečku u Moskvy se začal připravovat spolu s Oldřichem PELČÁKEM a dalšími kandidáty z Polska a NDR, a absolvoval roku 1978 výcvik ke kosmickému letu.

K letu kosmické lodi SOJUZ-28 byl nakonec vybrán Vladimír Remek, v té době již v hodnosti kapitána ČSLA. Velitelem lodi byl sovětský kosmonaut plukovník Alexej GUBAREV. Jednalo se o první mezinárodní posádku v programu Interkosmos a Remek zde byl ve funkci kosmonauta-výzkumnika. Let se uskutečnil od 2. 3 do 10. 3. 1978. Posádka pracovala na palubě orbitálního komplexu SALJUT- 6 spolu s jeho základní posádkou, kterou tvořili Jurij Romaněnko a Georgij Grečko. Celková délka letu činila 190 hodin a 18 minut. Vladimír Remek se tak stal prvním československým kosmonautem, a s ním se Československo stalo po SSSR a USA třetím státem světa, jehož kosmonaut vzlétl do vesmíru. Byl tedy prvním kosmonautem s jiným občanstvím než kosmonauti SSSR a astronauti USA. Tehdy byl 87. kosmonautem světa.

Remek v Mariánských Lázních.

Vladimír REMEK po svém návratu z vesmíru trávil rehabilitační pobyt v roce 1978 ve Vojenském lázeňském ústavě v Mariánských Lázních spolu se svým náhradníkem Oldřichem Pelčákem. Mariánské Lázně navštívil vícekrát. V pamětní knize města je zápis ze 16. května 1978, který napsali spolu s Oldřichem Pelčákem: "Přejeme městu Mariánské Lázně, jeho obyvatelům, aby bylo stále krásnější a aby i nadále navracelo zdraví našim pracujícím tak úspěšně jako doposud. Letec-kosmonaut ČSSR Remek Vladimír, Pelčák Oldřich."

V letech 1978–1985 pracoval Vladimír Remek jako vedoucí pracovník ve výzkumném vojenském pracovišti v Praze-Kbelích. V roce 1985 absolvoval Vojenskou školu Generálního štábu SSSR v Moskvě.

Po návratu do vlasti působil Vladimír Remek jako vedoucí pracovník ve výzkumném vojenském pracovišti v Praze-Kbelích v r. 1978 - 1985. Absolvoval Vojenskou školu GŠ SSSR v Moskvě v roce 1985. Do roku 1990 byl zaměstnán jako vojenský pilot ČSLA. V letech 1990-1995 byl ředitelem ve Vojenském muzeu letectví a kosmonautiky v Praze-Kbelích.

V červnu 1995 odešel z armády. Po odchodu do zálohy v hodnosti plukovníka se stal obchodním zástupcem ČZ Strakonice, a.s., v Moskvě. Do roku 2004 byl vedoucím obchodně-ekonomického úseku velvyslanectví ČR v Moskvě.

V roce 2004 byl Vladimír Remek zvolen poslancem Evropského parlamentu, kde zasedá ve výborech pro průmysl, výzkum a energetiku (jako člen), pro dopravu a cestovní ruch (jako náhradník), je členem delegace pro parlamentní spolupráci EU - Rusko a delegace pro vztahy s Jihoafrickou republikou (jako náhradník). Hodlá se věnovat zejména oblasti energií jako zásadnímu faktoru dalšího rozvoje v Evropě s ohledem na budoucnost jaderné energetiky i všech druhů alternativních energií, vědě a výzkumu s prioritami kosmických programů a nových technologií včetně otázek dopravy a také otázkám spolupráce Evropské Unie a Ruska, které se často prolínají s výše uvedeným zaměřením.

Po Remkovi byla pojmenována planetka č. 2552, objevená na Kleti. Je podruhé ženat. Kromě letectví se zajímá také o motorismus, literaturu a akvaristiku.